| O'ldi | 10 sentyabr 2019 yil (49 yosh) Tbilisi, Gruziya |
| Siyosiy partiya | Gruzin orzusi |
| Olma mater | Tbilisi davlat universiteti |
Nodar Xaduri (Gruzin: რარ ხადური; 1970 yil 29 avgust - 2019 yil 10 sentyabr)[1] edi a Gruzin akademik va siyosatchi. U edi Moliya vaziri Gruziya 2012 yil 25 oktyabrdan 2016 yil noyabrgacha.
Biografiya
Tug'ilgan Tbilisi, Xaduri Tbilisi davlat universiteti daraja bilan makroiqtisodiyot 1996 yilda. 1996 yildan 2004 yilgacha u Gruziyaning Iqtisodiyot va moliya vazirliklarida turli lavozimlarda ishlagan, shu jumladan moliya vazirining o'rinbosari va vazirlikning parlament kotibi (2003-2004). Keyin u ishlagan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi 2004 va 2008 yillarda milliy maslahatchi sifatida. Xaduri 1999 yildan 2012 yil avgustigacha Tbilisi davlat universitetida iqtisod bo'yicha ma'ruza qildi va u universitet ma'muriyatini yangi tashkil etilgan oppozitsiyaga aloqadorligi sababli uni ishdan bo'shatishda aybladi. Gruzin orzusi magnat boshchiligidagi partiya Bidzina Ivanishvili.[2] 2012 yil oktyabr oyida Gruziya orzusining g'alabasi bilan parlament saylovi, Xaduri tanlangan Gruziya parlamenti, ammo keyinchalik u Moliya vaziri etib tayinlandi Bidzina Ivanishvilining kabineti. U muvaffaqiyat qozonishda ushbu pozitsiyani saqlab qoldi kabinet ning Irakli Garibashvili, 2013 yil noyabr oyida Ivanishvilini uning vorisi sifatida tanlagan.[3]